Çözünürlük ve Megapiksel

Bu kavramların hepsi aslında tek bir şeyi ifade etmek için kullanılmaktadır. Fotoğrafçıya göre megapiksel, çözünürlüğün tanımıdır. Videocular için ise çözünürlüğün bambaşka bir anlamı vardı. Akıcı görüntüyü sağlayabilmek için, bir saniyeye en az yirmi dört kare sıkıştırmak zorunda olan videocular, büyük boyutlu fotoğraflarla çalışmak istemezler. Video formatları günümüz teknolojisine gelene kadar kullanılan NTSC, PAL ve HD çözünürlüklerinin piksel cinsinden bir karşılaştırmasıdır. Dikeyde(yükseklik) NTSC 480piksel, PAL 576piksel, HDready 720piksel, HD ise 1080piksel yükseklikte demekti. Bunun için 480p,720p,1080p gibi ifadeler kullanıldı. Şimdiye kadar konuştuğumuz 720, 1080 gibi rakamlar hep videonun yüksekliği hakkındaydı. K (bin sayısının ingilizce kısaltması) ise bize bin piksellik bir genişliği söyler. 720p(HD ready) derken 1280piksellik bir genişliği yani bini geçtiği için 1K televizyonlardan bahsetmiş oluyorduk. 1080p(Full HD) yükseklikteki televizyonlarla da 1920piksellik genişliğinden dolayı yaklaşık 2K’ televizyon demekti… Günümüzde en yüksek TV yayın çözünürlüğü Full HD olarak adlandırılan 1080p (1920×1080) değerine sahip,  yani 2K’lık  bir televizyon yayını.

 

8K nedir?

8K, bir TV’de bugüne kadar gördüğümüz en yüksek çözünürlüğü sunuyor. 7680×4320 piksel çözünürlük, toplam 33.177.600 (  33 milyon piksel = 33 megapiksel ) piksele denk geliyor ve bu da 4320p olarak da adlandırılıyor.

8K görüntü üretimi, henüz başlangıç aşamasında. 8K görüntü üreten üç kaynak olacak. Bu içerikler ilk olarak Hollywood’dan gelecek. Yönetmenler, yeni RED Weapon 8K kamerayı kullanmaya başlamış durumdalar. İkinci kaynak, Tokyo Olimpiyatları olacak ancak 8K yayın sadece NHK tarafından Japonya’da yapılacak ve tabi 2020’yi beklemek gerekecek. Üçüncü kaynak ise doğal olarak biz kullanıcıların 360 derecelik kamera gibi cihazlarla yaptıkları kayıtlar olacak.

Kaynak:

  • sanalduvar.com
  • chiponline

360 video nedir?

Günümüzde kameralar 170 derecede sınırlı olmak üzere istediğimiz işleri yapabiliyorlar. Arkamızda neler oluyor diye öğrenmek istiyorsanız, arka tarafa da 170 derecelik bir kamera daha ekleyip öğrenebilirsiniz. Nasıl olduğunu tam anlamanız için 6 kameraya(öne, arkaya, sola, sağa, yukarıya ve aşağıya bakan ) ihtiyacınız var.

360 derece videolar kısmen sanal gerçeklik sağlayan yapılardır. Aslında akıllı bir algoritma ile birleşik olan 6 kameranın çektiği tek bir video vardır. Görünüşte bir kürenin merkezine bakıyormuş gibi olursunuz ve istediğiniz bir yöne bakabilirsiniz.

Youtube’un 360 derece videoları desteklemesiyle başlayan gelişmeler, son zamanlarda Facebook’unda dahil olmasıyla video reklamcılığında yeni bir sayfa açılmasını sağladı. Daha şimdiden birçok şirket 360 derece video içerikleri çekerek Facebook ve Youtube’de yayınladı. Mobil, gyroscope özelliği sayesinde bu videoları deneyimlemenin en eğlenceli platformu olduğundan önümüzdeki zaman diliminde 360 videolarla daha sık karşılaşacağımızı söylemek mümkün.

Stiching ne demek?

Günümüz koşullarında, 360 kameralar ile çekilen görüntüler, direk olarak işlenerek izlenebilecek duruma getirilemiyorlar. Bu tarz kameralar, birden fazla lens ile aldıkları görüntüleri kullanmak durumundadırlar. Bu görüntüler, izlenebilir duruma gelmeden önce, ‘video stiching’ denilen programlar ile birleştirilmelidirler. İşlem, farklı kameraların kaydettiği, ve belirli bölümlerde, birbirinin üzerine binen görüntülerden oluşan kaydın, bu üst üste alanlardan arındırılarak tek bir video haline getirilmesinden oluşur. Kamera geçişlierinin olduğu bu alanlarda, kırılmalar ve kaymalar olabilmektedir. Bu bozulmaların temizlenmesi ve 360 videonun normal bir video gibi kırılmalardan arındırılmış olması gerekmektedir. Bu işlem için farklı programlar ve yöntemler kullanılır.