360 video nedir?

Günümüzde kameralar 170 derecede sınırlı olmak üzere istediğimiz işleri yapabiliyorlar. Arkamızda neler oluyor diye öğrenmek istiyorsanız, arka tarafa da 170 derecelik bir kamera daha ekleyip öğrenebilirsiniz. Nasıl olduğunu tam anlamanız için 6 kameraya(öne, arkaya, sola, sağa, yukarıya ve aşağıya bakan ) ihtiyacınız var.

360 derece videolar kısmen sanal gerçeklik sağlayan yapılardır. Aslında akıllı bir algoritma ile birleşik olan 6 kameranın çektiği tek bir video vardır. Görünüşte bir kürenin merkezine bakıyormuş gibi olursunuz ve istediğiniz bir yöne bakabilirsiniz.

Youtube’un 360 derece videoları desteklemesiyle başlayan gelişmeler, son zamanlarda Facebook’unda dahil olmasıyla video reklamcılığında yeni bir sayfa açılmasını sağladı. Daha şimdiden birçok şirket 360 derece video içerikleri çekerek Facebook ve Youtube’de yayınladı. Mobil, gyroscope özelliği sayesinde bu videoları deneyimlemenin en eğlenceli platformu olduğundan önümüzdeki zaman diliminde 360 videolarla daha sık karşılaşacağımızı söylemek mümkün.